Ako som fotil búrku...

13.7.2024, teplý letný večer. Máme za sebou týždeň plný tropických teplôt, každý deň ukazoval teplomer hodnotu nad 30°C (v tieni). Teplé a suché počasie značí len jedno – prídu búrky…

Horúci večer som strávil zavretý v izbe, z toho tepla som bol ako dusené mäso na vlastnej šťave, vôbec sa mi nechcelo ísť niekam von a fotiť západ slnka. Dokonca som odmietol aj pozvanie ísť fotiť od brata, proste som sa na to necítil. Večer po západe slnka sa to ale zmenilo. Z okna som pozoroval v diaľke vysokú búrkovú aktivitu. Sadol som do auta, vybehol na kopec, ktorý mám za domom a sledoval som, ako sa búrka formuje. Blesková aktivita bola mimoriadna, ale väčšina bleskov bola schovaná v mračnách. Sem tam sa nejaký blesk objavil aj pred oblačnosťou, a to ma presvedčilo, aby som sa vrátil domov po výbavu a skúsil to. 

Modrá hodinka

Doma mám vždy pripravený fotoaparát na fotenie. Skontroloval som len, či mám zbalené všetko – objektívy, batérie, pamäťové karty. Zobral som si vodu, statív, batoh a za 10 minút som bol opäť na mieste. Modrá hodinka je časové obdobie, cca. hodinu po západe slnka. Celá krajina sa sfarbí do modrej farby ešte pred tým, ako noc pohltí celú krajinu do tmy. Ideálne podmienky, pokiaľ si ešte chcete nastaviť fotoaparát. Zaostrenie na nekonečno, kompozícia, expozičný trojuohlník – všetko je to jednoduchšie, ak Váš fotoaparát vídí ešte niečo. Na svoje Sony som nasadil objektív, rozložil statív, namieril objektív na búrku a začal som fotiť.

Prvé zachytené blesky

Netrvalo to dlho, a ja som mal prvé blesky zachytené. Konečne, vydýchol som si… Už dlhšie som plánoval mať nafotenú búrku, s poriadnymi bleskami. Nikdy som na to ale nemal šťastie. Buď som kvôli okolnostiam nemohol fotiť, alebo bola búrka príliš blízko a nebezpečná na to, aby som to riskoval. Teraz však panovali iné podmienky. Od búrky som bol v bezpečnej vzdialenosti, neustále som kontroloval radar, či búrka náhodou nejde mojím smerom, alebo či sa netvorí nejaká iná za mojím chrbtom. Ľahko sa môže stať, že ak sa sústredite na jednú vec, stratíte prehľad, čo je za vami.. 

Nastavenia fotoaparátu:

ISO: 100

F: 10-13

Čas: v priemere 20 sekúnd 

Sériové snímanie

Ako zostať v bezpečí ?

Už som spomínal, že pre mňa je vždy priorita bezpečnosť. Predsa len, ak idete fotiť búrku, ste na kopci, pred vami je kovový statív s foťákom, ste jednoduchý ciel pre blesk. Od tejto búrky som bol vzdialený cca 30 km, takže som vedel, že som relatívne ďaleko od srdca búrky, takže riziko zasiahnutia bleskom bolo minimálne. Ak vôbec nejaké bolo.. Používam zopár aplikácií, ktoré mi uľahčujú orientovať sa v tom, čo sa okolo mňa deje. 

  1. Windy – je skvelá aplikácia, cez ktorú pravidelne sledujem, ako sa vyvíja počasie. Je to jedna z najpresnejších aplikácií, ktoré som kedy mal. Dokonca v neplatenej verzii toho ponúkne naozaj veľa. Určite stojí za vyskúšanie. Oplatí sa priplatiť si premium verziu, ktorá Vám zobrazí okrem iného aj hodinovú predpoveď. Výhodou sú web kamery v okolí, kde sa práve nachádzate. 
  2. https://www.lightningmaps.org/ – nie je to aplikácie, ale stránka, ktorá Vám zobrazuje aktuálnu bleskovú aktivitu, a to nie len na Sk, ale aj po celom svete. 
  3. https://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=meteo_radar – už opäť stránka, ale tentokrát od SHMÚ – Slovenský hydrometeorologický ústav. Vďaka tomuto radaru máte presný prehľad o oblačnosti, búrkach a ich smere, ale aj o bleskovej aktivite.

Podarilo sa mi to ?

To môžete zhodnotiť vy. Pozrite si galériu a dajte mi vedieť, či sa Vám fotky páčia.