Ako som skoro prišiel o život

Pamätám si na ten deň, ako keby sa to stalo včera. Treskúca zima, čerstvý sneh, začiatok nového roka. Vybrali sme sa na vrchol Nízkych Tatier. Cestou hore na Chopok sme využili výdobytky modernej doby – lanovku. Výstup hore by nebol veru jednoduchý, po čerstvom snehu by sa zle šliapalo, zabralo by nám to podstatne veľa času a energie, a navyše s fototechnikou na chrbte to nie je práve najpríjemnšie. Prečo si teda neuľahčiť život ? 

Na vrchole

Cesta lanovkou bola príjemná. Nevedeli sme, čo očakávať, z dola sme nevideli nič, hmla bola hustá a neustupovala. Keď sme však vystúpili z lanovky, čakalo nás nepríjemné prekvapenie. Tá zima bola pocitovo ešte horšia! Na hrebeni kopca fúkal nepríjemný vietor, a to je hádam to posledné, čo si prajete, ak máte najbližšie hodiny stráviť na jednom mieste a fotiť. Rovno oproti stanici na vrchole Chopka sa nachádza Kamenná chata, a nad ňou ešte jeden malý kopec, ktorý nám trebalo zdolať. Poviem vám, kebyže nemám na nohách mačky, ani tam nejdem. Kopec nie je hrozný ani vysoký, ale keď tam pred vami prejdú stovky turistov, z cesty sa stane ľahko ľadová plocha, na ktorej sa nechcete šmyknúť a padnúť.  Konečne sme sa dostali na vrchol, a v tom momente som zabudol na všetko. Jediné, čo som dokázal vnímať, bola tá nádhera okolo nás. Výhľady z každej strany, oblačnosť, ktorá sa prevaľovala cez kopce, neustále sa meniace podmienky a zážitok, na ktorý nikdy nezabudnem…

Moje prvé vidmo

Vidmo je meteorologický úkaz, ktorý vzniká lomom svetla v atmosfére. Tento fenomén sa často označuje ako „svetelný halo efekt“ a môže sa vyskytovať v rôznych formách. Vidmo sa najčastejšie pozoruje v horách, najmä keď je prítomná hmla alebo oblačnosť, ktorá obsahuje drobné vodné kvapôčky alebo ľadové kryštáliky. Ak niečo podobné v horách zažijete, nemusíte sa báť. Teda, ak nie ste veľm poverčivý. Hovorí sa, že kto vidí vidmo prvý krát, hory ho vítajú. Kto ho vidí druhý krát, hrozí mu nebezpečenstvo. Kto ho vidí tretí krát, hory ho prijali a bude tam vždy vítaný. 

Či už to je pravda alebo nie, každopádne je to vzácny fenomén, ktorý sa neobjavuje často. Je to zároveň zážitok na celý život. 

Keď sa oblaky prelievajú

Vždy hovorím, že sa človek nemá sústrediť iba na jednú vec, pretože si nemusí všimnúť, aké zázraky sa okolo neho dejú. Iné to nebolo ani v tomto prípade, kým som bol zaujatý fotením vidma, za chrbtom sa začala prevaľovať hmla cez zasnežený hrebeň. Nie jeden fotograf by podskočil od šťastia. Tak ako aj ja. Rýchlo som zobral statív, vymenil širokáč za tele objektív a fotil jedna radosť. S ND filtrom, bez filtra, z výšky aj z podhľadu. Prirovnám to k hladnému, ktorého posadíte pred plný stôl jedla, a nevie, čo má skôr zjesť. Presne tak som sa aj ja cítil v ten moment. V duchu som si pospevoval od radosti, zabudol som aj na tú treskúcu zimu, adrenalín a dopamín ma zaplavili na toľko, že som ani necítil chlad. Toto krásne prírodné divadlo ale netrvalo dlho, ale aj tak som bol spokojný, že som niečo také mohol nielen vidieť, ale aj odfotiť. Podmienky sa rýchlo striedali, raz sme nevideli absolútne nič, raz sa oblačnosť rozplynula a videli sme až Vysoké Tatra v diaľke. Ani sme si to neuvedomili, ale začínalo sa pomaly stmievať, počkali sme si na zotmenie, dofotili posledné zábery a išli sme sa ohriať do Kamennej chaty. Ten pocit, keď totálne premrznutí vojdete do teplej chaty, zrazu nikde nefúka a cítite mix rôznych vôní a chutí, ani sa vám už nechce ísť nikde. Po krátkom oddychu a doplnení síl bol čas zobrať sa pomaly domov. 

Stratení v hmle

Keď sme vyšli z von chaty, bola už čierno čierna hmla. A ako keby toho nebolo málo, okolo nás bola taká hustá hmla, že sme nevideli na meter pred seba ani s čelovkami. Na chate nás personál upozorňoval, že ak sa vyberieme dole po kopci, máme si dávať pozor na laná. Sú to navigačné laná pre ratraky, ktoré akurát upravujú zjazdové trate. Naozaj pomalým tempom sme sa vybrali po svahu dole, strmý kopec bol zradný, k tomu ešte ten sypký čerstvý sneh. Nemal som vôbec istotu, kde môžem stúpiť, hlavné bolo nešmyknúť sa a neskotúlať sa dole a naraziť do stromu alebo inej prekážky. Slimačím tempom sme zostupovali dole. Tu musím spomenúť môjho kamaráta Martina, ktorý bol tak trpezlivý, že šiel so mnou, kým sa ostatní ponáhľali dole. S Martinom sme viedli rozhovory na rôzne témy, aby nám ušiel čas a aby sme sa tak nesústredili na ten terén. Nohy som mal celý čas napnuté, vedel som, že to bude pre mňa mimoriadne ťažký zostup dole. Ako sme postupovali dole, vedľa seba po ľavej strane som zbadal lano. Najprv mi napadlo, že to je dobré, máme záchytný bod. V zápätí som si uvedomil, že to je presne to lano, na ktoré nás na chate upozorňovali. V tom sa z hustej hmly pred nami vynorilo svetlo, ktoré sa nekontrolovateľne približovali. Verte, že v takej situácii neviete, čo máte ako prvé urobiť. Nie je čas premýšľať, či ideme do prava, či do ľava. Intuitívne sme sa vybrali na ľavú stranu, keď tu ratrak zmenil smer na nás. Priznám sa, nebolo mi všetko jedno.. Srdce sa mi rozbúšilo, adrenalín vyletel na tie najvyššie hodnoty a ja som bol na chvíľu behať po tom snehu. V kútiku duše som dúfal, že nás ratrak zbadá, mal zapnuté silné svetlá, my sme mali čelovky a sem tam reflexný prvok. Ratrak nás minul len o chlp. Dodnes mám z toho momentu zimomriavky. Vtedy som si povedal, že takto riskovať už nikdy nebudem…

Žijeme...

Po cca pol hodine sme vyšli z toho najhoršieho konečne von. Odľahlo mi. Bolo to naozaj tesné. Tak či onak, mal som oslabené nohy, a nás čakala ešte dlhá túra k autu do bezpečia. V polovici cesty mi Martin ponúkol svoju proteínovú tyčinku. Spoločne sme to napokon zvládli a v poriadku sme došli k autu, a potom aj na ubytovanie. Ach tá svalovka… Boli sme ubytovaní v Mýte pod Ďumbierom, v krásnom záhradnom drevenom domčeku. Posteľ som mal na poschodí a kúpelňu na prízemí. Zdolať tie schody hore stálo naozaj za to. A presne takto vznikajú nielen zážitky na celý život, ale aj kamarátstva. Pretože v núdzi poznáš priateľa. S Martinom sme stále v kontakte a pár krát sme boli potom ešte spolu fotiť. Od môjho brata Dávida som dostal vytlačený obraz, ktorý mám dodnes zavesený na stene. Denodenne mi pripomína, aký silný zážitok to bol.

Ďakujem, Martin a Dávid. Bez Vás by som to tu nepísal…