Stratené more Liptova

Liptovská Mara, najväčšia vodná nádrž na Slovensku, je známa svojou krásou a významom pre turistiku, rybolov či energetiku. No v posledných mesiacoch sa jej hladina dramaticky znížila a odkrýva tajomstvá, ktoré zostávali skryté pod vodou dlhé desaťročia.

Východ slnka

S bratom sme sa dohodli, že sa teda vyberieme na maru a pôjdeme niečo nafotiť. Nestáva sa to často, aby sme sa mohli prejsť po dne vodnej nádrže. Budík zvonil o 4:00 ráno, rýchla káva do auta a už sme boli na ceste. Cesta bola rýchla, diaľnica prázdna a za hodinku sme už parkovali. 

Na dne

Aj keď som na internete videl veľa fotografií a videí, ako to na mare vyzerá, nedokázalo ma to pripraviť na to, čo uvidím na vlastné oči. Vidieť tak obrovskú plochu, ktorá bola kedysi pod vodou, a teraz je úplne suchá.. Nebol to práve najpríjemnejší pocit, aj keď som bol zároveň v nemom úžase. Scenéria to bola veru krásna. Vyschnuté blato riadne popukalo a vytváralo zaujímavé štruktúry. To určite využijem na popredie, pomyslel som si. V tom sme v diaľke zbadali lode, ktoré nehybne ležali na súši. Už len tá predstava, že pred časom stáli vo vode… Ako sme kráčali k lodiam, v hlave som už mal jasnú predstavu, po akú fotku si idem. Nakoniec som nevedel, čo fotiť skôr. Na každom kroku bola nejaká zaujímavá kompozícia. Či už to bolo popraskané zaschnuté blato, alebo zamrznuté ľadové štruktúry, kde ešte pred pár dňami bola voda. Fotili sme ešte počas modrej hodinky, a čakali sme na východ slnka. Ten bol ešte krajší a prvé lúče dodali každej kompozícii nový nádych. Pri východe slnka som si spomenul, že som si chcel urobiť aj nejaké dronové zábery. Až na jeden malý detail… Dron mi ostal ležať doma. Po krátkej chvíli, kedy som preklial všetkých čertov som sa zmieril s tým, že dnes opäť odídem s fotkami zo zeme. Nevadí, snáď budem mať na budúce viac rozumu…

Dofotené... a čo ďalej ?

Dofotili sme a bol najvyšší čas vybrať sa domov. Slnko už bolo vysoko a začínalo byť nepríjemné na fotenie. Po ceste naspäť sme našli aj starú železničnú cestu, pri ktorej som v predstave videl parný vlak, ktorý tam kedysi pravidelne chodieval… Bola to naozaj zaujímava skúsenosť. Pre fotografa je to jedinečná príležitosť zachytiť niečo, čo sa nemusí tak skoro opakovať. Kontrast medzi suchou pôdou a ešte stále existujúcimi vodnými plochami vytvára dramatické kompozície. Odrážajú sa v nich prírodné procesy, ale aj zásahy človeka do krajiny. 

Ako dlho zostane Liptovská Mara v tomto stave? To ukáže čas a vývoj počasia v najbližších mesiacoch. Jedno je však isté – tento pohľad v nás zanechá silné dojmy a možno aj dôležité otázky o budúcnosti našich vodných zdrojov.