Vodopády Studeného potoka nemusím azda predstavovať. Je to ľahko dostupné miesto, ideálne aj na príjemnú prechádzku s rodinou a deťmi. Túto nenáročnú prechádzku zvládne naozaj každý, aj menej zdatný turista, alebo aj starší ľudia. Aj napriek ľahkej dostupni ponúka toto miesto naozaj krásne pohľady, ktoré sa oplatí vidieť a odfotiť. Ako sa k vodopádom dostať, kde sú zaujímavé miesta na fotenie a ako sa vyhnúť davom ľudí, si opíšeme v tomto blogu…
Našu cestu začíname v Starom Smokovci, odkiaľ pokračujeme smerom na Hrebienok. Či už sa chcete prejsť, alebo si cestu chcete spríjemniť cestou na zubačke, je už na každom zvlášť. Cesta zubačkou je príjemný zážitok, podľa mňa to stačí absolvovať raz. Avšak zubačka mi už pomohla, ak som chcel využiť čas, ktorý som nemal.. A keďže ideme fotiť, spiatočnú cestu už nestiháme, takže stačí jednosmerný lístok. Ak sa rozhodnete pokračovať pešo na Hrebienok, môžete si zvoliť asfaltovú cestu, ktorá je príjemnejšia, alebo turistický chodník, ktorý je hneď vedľa trate. V oboch prípadoch sa ale pripravte, že ani na jednej ceste nebudete sami. Cez leto vás po asfaltke budú obehovať cyklisti, v zime zase sankári, ktorí sa spúšťajú z hora…
Po nenáročnej prechádzke na Hrebienok sa môžete k vodopádom vybrať dvoma smermi. Buď pôjdete smerom na Rainerovu útulňu, alebo zamierite k Bilíkovej chate na malé občerstvenie.. Z obidvoch ciest sa dostanete k rovnakému cielu. Osobne preferujem ísť cestou na Bilíkovu chatu a odtiaľ po turistickom chodníku dole k vodopádom. Pri troche šťastia budete mať ideálne podmienky na minimalistické zábery vrchov hôr. Pri dobrej viditeľnosti a peknom počasí uvidíte od Bilíkovej chaty aj observatórium na Lomnickom štíte. Na chate odporúčam malé občerstvenie, krátky oddychh s wc pauzou a môžeme vyraziť.
Hneď za chatou vedie turistický chodník priamo k vodopádom. Nemáte kde zablúdiť, je to iba jedna cestička, ktorá vedie stále iba dole. Po ceste stretnete davy ľudí, ktorí sa vracajú naspäť, kým je ešte vidno. Ku večeru si na Hrebienku treba dávať väčší pozor, toto miesto je preslávené zvýšeným pohybom medveďov. Nás to ale neodradí, pokračujeme dole k vode, ktorú už počuť z diaľky. Na fotenie vodopádov je ideálne obdobie hneď po zime, na jar, kedy sú vodopády plné vody z topiaceho sa snehu. Tie budete zaručene počuť už od chaty, mňa to vždy nabudí, pretože takto plné vodopády neuvidíte len tak. Po krátkom zostupe po chodníku dôjdeme na križovatku ciest a prvý výhľad na vodopád. Je to krásne, ale pre fotografa málo zaujímavé. Už dávno som sa naučil, čo je pekné na oko, nemusí byť pekné na fotke. Zostupujeme ešte nižšie, a práve tam sa ukazujú najkrajšie zákutia vodopádov. Osobne by som tieto chodníky neodporúčal absolvovať s deťmi. Určité úseky sú trochu nebezpečné pre neskúsených. Máme pofotené a pokračujeme k hlavným vodopádom. Po asi 10 minútach sa dostávame na železný mostík, z ktorého je nádherný výhľad. Vždy som obdivoval vodopády, a milujem fotiť vodu. Práve voda mi dodáva na fotografii dynamiku. Od hlavných vodopádov pokračujeme po turistickom chodníku k Rainerovej útulni. Po ceste na vás čakajú krásne zákutia a výhľady. Od útulne môžete pokračovať ešte k Obrovskému vodopádu, ktorý stojí za návštevu, alebo sa môžete po vrchnej ceste vrátiť na Hrebienok. My sa už vraciame, stmieva sa a nechceme stretnúť medvedíka.
Aj keď sú vodopády ľahko dostupné a u väčšiny ľudí obľúbené pre svoju nenáročnosť, podľa mňa sa sem oplatí nielen prísť, ale aj vrátiť. Vodopády sú nádherné, či už v zime alebo v lete. Koniec koncov, je tu stále veľa neodhalených fotografických zákutí a pohľadov, vďaka ktorým môžete mať jedinečné fotografie. Boli ste už na tomto mieste ? Čo na vodopády hovoríte vy ? Dajte mi vedieť.